Głosuj na miotłę
Treść
O podatku śmieciowym mieszkańcy miasta wypowiedzą się w referendum
Podczas czerwcowego głosowania w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej limanowianie będą mieć referendum śmieciowe. Mają zadecydować, czy poddadzą się opodatkowaniu, by wyrównać wszystkim koszty gromadzenia śmieci. Blisko 40 procent mieszkańców, wg. szacunków samorządu, nie ma podpisanych umów na wywóz śmieci ze swoich domów. Za tą liczbą kryje się podrzucanie śmieci innym i zasilanie dzikich wysypisk.
Pierwsze referendum na ten temat w 1996 roku się nie udało. Frekwencja była za niska. A potrzeba było tylko głosów 30 procent uprawnionych mieszkańców. Nie zgromadzono tyle. Władze miasta postanowiły wrócić do tematu bardziej metodycznie. Podjęto uchwałę, konsultowaną wcześniej z kierownictwami osiedli. Wśród radnych panuje zgoda co do sensu takiego opodatkowania.
- Jeśli referendum się uda, będziemy mogli dokładnie wyliczać koszty opodatkowania. Szacujemy, że obciążenia z tytułu wywozu śmieci będą niższe dla wielu mieszkańców bloków i niektórych właścicieli domków jednorodzinnych nawet o połowę. Ci, którzy do tej pory unikali opłat, oczywiście zostaną nimi objęci. Nie możemy jednak tolerować sytuacji, że sąsiad podrzuca drugiemu odpadki, albo trafiają one do strumieni, na dzikie leśne wysypiska - powiedział nam zastępca burmistrza Rudolf Zaczyński. - Będziemy się starali jednak bardzo mocno rozpropagować ideę i wszystkie pożytki z nowych opłat za usuwanie śmieci.
- Wybór daty, 8 czerwca nie jest przypadkowy. Jest szansa, że w referendum weźmie udział wielu mieszkańców miasta, szczególnie z domów wielorodzinnych. Głosowania nasze i unijne mogą się odbyć w tym samym budynku choć nie w jednym pomieszczeniu - wyjaśnia przewodniczący Rady Miasta Ryszard Kulma.
Frekwencja 30 procent to nie wszystko. Do szczęścia potrzeba dwóch trzecich głosów za nową miotłą do sprzątania. W Nowym Sączu, dla przykładu, po wielu latach sporów i dyskusji, wciąż referendum jest odwlekane, ale i tu narasta determinacja, by zrobić wreszcie porządek z coraz większym brudem. Głosując na tak, ludzie wybierają samorząd, jako jedynego odpowiedzialnego za usuwanie odpadów komunalnych za ryczałtowo wprowadzoną opłatę. (WCH)
Artykuł z Dziennika Polskiego z dn. 17-05-2003
Autor: DW