Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Mordercze upały nie ustępują

Treść

Od miesiąca w Europie utrzymują się niespotykane od dziesiątków lat upały. Szacuje się, że na skutek bezpośredniego oddziaływania wysokiej temperatury zmarło na Starym Kontynencie już co najmniej kilkadziesiąt osób. Gorące powietrze powoduje także śmierć zwierząt hodowlanych. W związku z pracą klimatyzatorów oraz urządzeń chłodzących występują przeciążenie linii energetycznych i liczne awarie.
Ponad 30-stopniowe upały utrzymują się nad Europą przez cały lipiec. Wczoraj szef francuskiego Instytutu Nadzoru Zdrowotnego Gilles Bruecker oznajmił, że wysokie temperatury w tym kraju spowodowały już tego lata zgon 64 osób. Bruecker zastrzegł jednak, iż "jest możliwe, że bilans ten się zwiększy". Większość ofiar stanowią osoby w podeszłym wieku.
W związku z wysokimi temperaturami władze francuskie zalecają, zwłaszcza ludziom starszym, przyjmowanie zwiększonych ilości płynów i unikanie wychodzenia na słońce. Doradza się też spędzanie co najmniej trzech godzin dziennie w klimatyzowanych pomieszczeniach, takich jak duże sklepy czy kina. Francuzi dobrze pamiętają falę upałów, która w 2003 r. zabiła ok. 15 tys. ludzi.
Również władze Rumunii poinformowały o siedmiu ofiarach śmiertelnych z powodu upałów w lipcu. Trzy z nich zmarły w stolicy Rumunii, gdzie temperatura nie schodziła poniżej 36 st. C w cieniu. W całym kraju zanotowano kilkaset omdleń na ulicy, znacznie wzrosła liczba wezwań lekarskich do osób cierpiących z powodu upałów. W czerwcu z powodu wysokich temperatur zmarło w Rumunii 17 osób.
Z wysokimi temperaturami idzie w parze także dotkliwa susza. Tylko we włoskim rolnictwie straty oszacowano na 500 mln euro, głównie w uprawach ryżu i kukurydzy na północy kraju. Ekspert ds. stanu wód Stowarzyszenia Rolników Indywidualnych Coldiretti - Rolando Manfredini powiedział, że zasoby wody na północy Włoch poważnie się kurczą.
Również za oceanem notuje się bardzo wysokie temperatury. Agencje doniosły o co najmniej 83 ofiarach śmiertelnych. Przez 11 dni z rzędu temperatura utrzymywała się na poziomie przewyższającym 38 st. C. Związane z tym zużycie energii doprowadziło do awarii ponad 6 tys. transformatorów, a setki tysięcy domów pozostawało bez prądu.
PS, PAP

Autor: ea